Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Gmina Praszka dawniej i dziś”

17 maja ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego „Gmina Praszka dawniej i dziś”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, kreatywność, zaangażowanie i wrażliwość na otaczający świat. Każda praca, która została zgłoszona, była wyjątkowa i pełna piękna, co tylko świadczy o pasji i umiejętnościach naszych uczestników. Cieszymy się, że wzięliście udział w tej wspaniałej przygodzie, dzieląc się z nami swoją pasją do fotografii.
Głównym celem naszego konkursu było nie tylko wykonanie zdjęcia, ale przede wszystkim uwrażliwienie uczestników na historię obiektów i miejsc, które należało sfotografować. Każde zdjęcie ma swoją historię, a za archiwalnymi fotografiami kryją się opowieści, które warto poznać. Dzięki temu konkursowi, w jakimś stopniu mogliśmy dostrzec zmiany i różnice, jakie zaszły w naszej najbliższej okolicy na przestrzeni lat.
Wielu z nas zaskoczyły przemiany, jakie miały miejsce w niektórych miejscach. Budynek Goskomu, w którym przez lata mieściła się szkoła podstawowa, czy wikariatka, w której jeszcze w latach 20. XX wieku funkcjonował szpital powstańczy, to tylko niektóre z przykładów. Zmiany były także zauważalne w krajobrazie – most na Prośnie, który sto lat temu stanowił granicę państwową, czy linia kolejki wąskotorowej do Wielunia, której ślady dziś są widoczne w postaci ścieżki rowerowej.
Na naszej wystawie znajduje się także budynek przy ulicy Senatorskiej, w którym siostry felicjanki prowadziły pierwszą ochronkę dla dzieci w Praszce, a także miejsce, gdzie swoje pierwsze lata spędził Stefan Korboński. Część budynków, które uchwycone zostały na zdjęciach, niestety już zniknęły z naszego krajobrazu, jak kamienica przy ulicy Senatorskiej, która stanowiła ważną dominantę architektoniczną dla wjeżdżających do Praszki od strony Gorzowa Śląskiego. Zniknął także dom Pawlińskich przy ulicy Warszawskiej, a także zmieniła się architektura plebanii w Przedmościu.
Jednakże, są również miejsca, które mimo upływu czasu zachowały swój charakter, jak kościoły w Praszce, Kowalach i Przedmościu. Ciekawym przykładem jest kościół w Ganie, który powstał na bazie dawnej remizy OSP, zachowując jednocześnie swoje pierwotne cechy.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za niezwykłą różnorodność prac. Wasze zdjęcia pokazują, jak piękna i unikalna jest nasza gmina, a jednocześnie jak wiele zmian zaszło na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że ten konkurs skłonił Was do refleksji nad historią naszych miejsc i obiektów oraz pozwolił na nowo odkryć piękno otaczającego nas świata.
Dziękujemy za udział i zapraszamy do oglądania wystawy, która będzie dostępna w naszym Muzeum do końca czerwca 2025 r.
Poniżej lista laureatów:
kategoria klas IV-VI
miejsce I Lena Zawadzka
miejsce II Jan Noga
miejsce III Antoni Krzemiński
wyróżnienia: Franciszek Mistygacz, Piotr Ziółkowski, Igor Janik
kategoria klas VII-VIII
miejsce I Franciszek Noga
miejsce II Aneta Żółtaszek
miejsce III Hanna Krzemińska

.

Przejdź do treści