Lekcje muzealne - Oferta dla nauczycieli
Muzeum w Praszce przygotowało program edukacyjny składający się z serii lekcji. Zostały one dostosowane do programu nauczania przedmiotów humanistycznych (język polski, historia i społeczeństwo, wiedza o kulturze, ścieżki regionalne) w poszczególnych typach szkół, jak również do wieku uczniów.
Dla najmłodszych proponujemy poznawanie muzeum poprzez łączenie nauki z zabawą. Każdy temat lekcji muzealnej realizowany jest w oparciu o szczegółowy scenariusz przedstawiający cele lekcji, treści nauczania oraz sposób realizacji. Przewidywany czas na realizację jednego tematu to 45-60 min. W trakcie zajęć uczniowie mają możliwość zapoznania się z wybranymi eksponatami muzealnymi, wyświetlane są także slajdy oraz ilustracje odnoszące się do omawianego zagadnienia.
Część zajęć uzupełniona jest również o warsztaty plastyczne związane z tematyką lekcji. Lekcje muzealne są okazją do przekazywania uczniom wiedzy w sposób niekonwencjonalny i obrazowy – treści edukacyjne zilustrowane przez obiekty muzealne ułatwiają ich przyswajanie oraz stymulują wyobraźnię. Warsztaty plastyczne rozwijają kreatywność oraz pozwalają uczniom wyrazić swoje odczucia związane z tematem. Istnieje również możliwość opracowania w formie lekcji muzealnej tematów zaproponowanych przez nauczyciela (po wcześniejszym uzgodnieniu) oraz przesłania szczegółowych konspektów proponowanych lekcji. Informacje ogólne
Cena lekcji muzealnej 40 zł za grupę
70 zł za grupę w przypadku lekcji z warsztatami plastycznymi.
Przedszkola i szkoły podstawowe, klasy I-III
Lekcja muzealna z zakresu wiedzy o regionie. Uczestnicy, w ciekawy i przystępny sposób, poznają herb Praszki. Na podstawie prezentacji multimedialnej poznają znaczenie barw i symboli w heraldyce. W części warsztatowej lekcji przewidziane są zajęcia i zadania plastyczne.
Prezentacja stroju wieluńskiego, który noszono w okolicach Praszki – dzieci poznają elementy odświętnego stroju ludowego, dowiadują się o funkcjach jakie pełniły poszczególne części stroju oraz sposobach jego zdobienia.
Lekcja wprowadzająca w klimat Świąt Bożego Narodzenia, przybliżająca uczniom polskie tradycje świąteczne oraz historię zielonego drzewka – choinki. Podczas zajęć przybliżone zostaną odpowiedzi na pytania: skąd wzięły się wigilijne tradycje? Czy od zawsze ubieraliśmy choinkę? Co to jest podłaźniczka i czy należy się bać pająka? W ramach warsztatów uczestnicy mają okazję wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe m.in. ze słomy, bibuły, papieru.