W piątek 27 września w naszym Muzeum odbyła się konferencja naukowa „1 września 1939 r. na pograniczu. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Konferencja miała na celu przybliżenie młodzieży wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej, które
rozegrały się na przygranicznym terenie Praszki i okolic. Uczestniczyli w niej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Praszce oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Wicestarosta Oleski pan Roland Fabianek. Władze naszej gminy reprezentował pan Sekretarz Krzysztof Pietrzyński. Nasze zaproszenie przyjął również pan Jacek Olczyk, wójt Gminy Pątnów. Miło nam było również gościć delegację Placówki Straży Granicznej w Częstochowie reprezentowanej przez chorąży Kalinę Lubę, delegację IPN Delegatura w Opolu, jak również dyrektorów szkół z terenu Gminy Praszka: panią Bożenę Skrzeszowską-Zagórską (L.O.Praszka), panią Iwonę Ignaczak (SP nr 2) oraz panią Karolinę Kryściak (SP w Kowalach).
Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania pięciu wykładów. Konferencję rozpoczął ks. dr Paweł Kostrzewski, który przybliżył słuchaczom postać księdza Leona Poprawy – wikariusza parafii w Praszce, który w swoich wspomnieniach opisał pierwsze chwile po wybuchu II wojny światowej w Praszce. Z jego niezwykle ciekawej relacji możemy dowiedzieć się jak wyglądały pierwsze dni i miesiące pod niemiecką okupacją w Praszce.
Następnie dr Zdzisław Włodarczyk przedstawił sytuację dzieci, które w czasie II wojny światowej zmuszane były do pracy fizycznej na rzecz okupanta – zbierania kamieni, wyrywania chwastów, wyplatania mioteł czy słomianek.
Prelekcja Mirosława Leśniewskiego dotyczyła z kolei niemieckiego lotniska Neudorf koło Opola, z którego rozpoczął się m.in. nalot na Wieluń 1 września 1939 r. Prelegent przybliżył wiele ciekawostek związanych z używanymi w tamtym czasie przez armię niemiecką samolotami czy pobytem na Opolszczyźnie pociągu specjalnego „Amerika” Adolfa Hitlera.
W czasie przerwy uczniowie mieli możliwość skorzystania z oferty przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegaturę w Opolu. Poprzez multimedialne gry można było m.in. wcielić się w rolę polskich lotników z czasów II wojny światowej. Na stanowisku przygotowanym przez Placówkę Straży Granicznej można było zapoznać się ze sprzętem używanym w codziennej pracy funkcjonariuszy, a nawet wykonać odciski palców.
W drugiej części konferencji wysłuchaliśmy wykładu dr. Ksawerego Jasiaka, który opowiedział o roli Straży Granicznej w czasie wybuchu II wojny światowej, a także prelekcji przygotowanej przez Angelikę Tokarską, która przedstawiła pomysły na prowadzenie lekcji historii z wykorzystaniem zabytków architektonicznych, miejsc pamięci itp.
Konferencję zakończyła projekcja filmu przedstawiającego działania wojenne armii niemieckiej we wrześniu 1939 r.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji oraz współorganizatorom wydarzenia: Instytutowi Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu oraz Placówce Straży Granicznej w Częstochowie.