Utracony Świat Leona Barszczewskiego – fotorelacja z wernisażu wystawy

We wtorek 5 września odbyło się otwarcie wystawy „Utracony Świat Leona Barszczewskiego”. Gościem naszego muzeum był Igor Strojecki – genealog, publicysta oraz popularyzator postaci swojego wyjątkowego przodka Leona Barszczewskiego.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów dotyczących rozległych zainteresowań tego nieprzeciętnego badacza. Jednym z najbardziej niezwykłych dokonań Barszczewskiego było utrwalenie na szklanych płytach negatywów niepowtarzalnych widoków krajobrazów i miast Azji Środkowej. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dawnego Emiratu Buchary, dla których był on pierwszym spotkanym Europejczykiem. W dalszej części spotkania Igor Strojecki przedstawił ciekawostki dotyczące jego własnej podróży do Azji Środkowej śladami pradziadka.

Wystawa zachwyciła zwiedzających bogactwem barw i orientalnych wzorów zaprezentowanych na tkaninach, biżuterii oraz tradycyjnych strojach pochodzących z Uzbekistanu.

Ekspozycja czynna jest do 7 listopada.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.