lekcje muzealne

Muzeum w Praszce przygotowało program edukacyjny składający się z serii lekcji. Zostały one dostosowane do programu nauczania przedmiotów humanistycznych (język polski, historia i społeczeństwo, wiedza o kulturze, ścieżki regionalne) w poszczególnych typach szkół, jak również do wieku uczniów. Dla najmłodszych proponujemy poznawanie muzeum poprzez łączenie nauki z zabawą. Każdy temat lekcji muzealnej realizowany jest w oparciu o szczegółowy scenariusz przedstawiający cele lekcji, treści nauczania oraz sposób realizacji. Przewidywany czas na realizację jednego tematu to 45-60 min. W trakcie zajęć uczniowie mają możliwość zapoznania się z wybranymi eksponatami muzealnymi, wyświetlane są także slajdy oraz ilustracje odnoszące się do omawianego zagadnienia. Część zajęć uzupełniona jest również o warsztaty plastyczne związane z tematyką lekcji.

Lekcje muzealne są okazją do przekazywania uczniom wiedzy w sposób niekonwencjonalny i obrazowy – treści edukacyjne zilustrowane przez obiekty muzealne ułatwiają ich przyswajanie oraz stymulują wyobraźnię. Warsztaty plastyczne rozwijają kreatywność oraz pozwalają uczniom wyrazić swoje odczucia związane z tematem.

Istnieje również możliwość opracowania w formie lekcji muzealnej tematów zaproponowanych przez nauczyciela (po wcześniejszym uzgodnieniu) oraz przesłania szczegółowych konspektów proponowanych lekcji.

Szczegółowe tematy lekcji i warsztatów dla poszczególnych grup wiekowych dostępne w zakładce EDUKACJA.