wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wydarzeń - 2020  › Chwała Bohaterom!

PAMIĘTAMY!

1 września 1939 roku stał się początkiem wojennego horroru dla ludzi w Polsce, Europie   i na świecie. Niemiecka agresja na Polskę zapoczątkowała II wojnę światową, a z nią zniszczenia, ludobójstwo, cierpienia wielu milionów ludzi.

Rankiem 1 września 1939 roku mieszkańców Praszki obudziła kanonada  niemieckiej broni oraz odgłosy wybuchów wysadzanych mostów na Prośnie i Wyderce przez polską Straż Graniczną i żołnierzy Batalionów Obrony Narodowej.

W pierwszych godzinach wojny polegli strażnicy graniczni (na placówce w Prośnie), policjant Jan Dybowski w Praszce, pochowano ich na cmentarzu parafialnym w Praszce.

W 81. rocznice wybuchu II wojny światowej, na mogile poległych obrońców Polski             w Praszce oddano im hołd i cześć. Wiązanki złożyli : funkcjonariusze Oddziału Śląskiego – Placówki Opolskiej Straży Granicznej z Panią kpt. Sylwią Szpak na czele, burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, prezes stowarzyszenia MiWO Jarosław Woliwoda oraz dyrektor Muzeum w Praszce Zbigniew Szczerbik.

Ta uroczystość miała na celu oddanie należnego honoru i czci poległym polskim funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji i żołnierzom Wojska Polskiego, którzy oddali życie za suwerenną i niepodległą Ojczyznę!

Cześć Ich Pamięci !!!


Copyright by Muzeum w Praszce 2015