WYSTAWA CZASOWA KATYŃ – PAMIĘĆ OCALONA

 W 2025 r. mija 85. rocznica zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało blisko 22 tys. jeńców wojennych i więźniów zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ubiegłym roku Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Jak napisano w uchwale: „Sejm ustawiając rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę – suwerenne, dumne państwo.”

Wśród ofiar zbrodni katyńskiej znaleźli się również mieszkańcy Gminy Praszka: żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, nauczyciele, urzędnicy. Nierzadko osoby, które wyjątkowo zasłużyły się dla rozwoju swojej miejscowości, cieszące się autorytetem i szacunkiem lokalnej społeczności. Pamięć o nich przetrwała, pomimo wieloletniego fałszowania i zatajania zbrodni katyńskiej, co było próbą wymazania ich tragicznej historii ze świadomości społecznej.

Prezentowana w Muzeum w Praszce ekspozycja składa się z plansz, na których zaprezentowano 20 biogramów osób pochodzących z Gminy Praszka, bądź aktywnie działających zawodowo na tym terenie.  Wystawa ma na celu przypomnienie tych postaci, które ze względu na swoją świadomość patriotyczną oraz działalność na rzecz rozwoju niepodległej Polski zostali uznani za „wrogów władzy sowieckiej”. Wszystkich łączyło to, że w mundurach Wojska Polskiego stanęli w obronie swojej Ojczyzny. Dziś spoczywają we wspólnych grobach, jednak pamięć o nich przetrwała.

 

Przejdź do treści