Relacja z konferencji „Wymiar pogranicza…”

W piątek 30 września w Muzeum w Praszce odbyła się konferencja pt. „Wymiar pogranicza. Śląsk Opolski i Ziemia Wieluńska w perspektywie historycznej”, zorganizowana wspólnie z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym.  Swoją obecnością zaszczycili nas: Jarosław Tkaczyński – burmistrz Praszki, Krzysztof Pietrzyński – sekretarz gminy, ppłk Jerzy Łukasik – komendant placówki Straży Granicznej w Opolu, dr Jacek Olczyk – wójt gminy Pątnów,  Sylwia Pietras – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Praszce, Arkadiusz Spodymek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Praszce wraz z panią dyrektor Bożeną Skrzeszowską-Zagórską oraz klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce wraz z panią Elżbietą Grzelak-Kuliberdą. Uczestnicy wysłuchali 8 wykładów, podczas których o pograniczu mówiono w perspektywie historycznej, etnograficznej, kulturowej jak i społecznej. Wszystkie wystąpienia zostały zarejestrowane, a już niebawem nagrania będzie można obejrzeć na naszym muzealnym kanale YouTube.  Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za wspaniałe wystąpienia a uczestnikom za obecność i okazane zainteresowanie.