Tatry i Pieniny – śladami pierwszych turystów i fotografów

Od 10 czerwca zapraszamy na nową wystawę czasową przygotowaną we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Praszka. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Na wystawie znajdziemy fotografie ukazujące Tatry i Pieniny takimi, jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX w. Za turystami wyruszyło w góry kilkunastu fotografów, którzy wykonali pionierską pracę dokumentacyjna i artystyczną. Wielu z nich było absolwentami akademii sztuk pięknych. Zamiast płótna i farb, wybrali najnowocześniejszą wtedy – choć niedoskonałą – technikę fotograficzną, by przedstawić szerokiej publiczności widoki Tatr i Pienin „zdjęte z natury”.

Uzupełnieniem starych zdjęć, są współczesne fotografie górskie Jarka Majchera, które stanowią materiał porównawczy i są jednocześnie autorską wizją Tatr z różnych okresów. Stąd obok fotografii cyfrowej obecność fotogramów wykonanych techniką kolorowanej odbitki bromowej lub sepiowanej, a także zdjęć w podczerwieni, ukazujących świat gór w niewidocznej dla ludzkiego oka szacie półtonów. Pozostaje więc porównać stare i współczesne zdjęcia. To jak podróż w czasie. Na tym polega magia fotografii.

(ze wstępu do wystawy)

Wystawa czynna do 15 sierpnia, serdecznie zapraszamy!

Skip to content