Wystawa czasowa “Adam Bilski Honorowy Obywatel Praszki Honorowy Naczelnik OSP Praszka”

Adam Bilski

Honorowy Obywatel Praszki Honorowy Naczelnik OSP Praszka.

Wystawa czynna od 2 lutego do 30 maja 2021 roku

Na tej wystawie prezentujemy postać wybitnego i zasłużonego mieszkańca Praszki związanego z Ochotniczą Strażą Pożarną  – Adama Bilskiego.

Swoją działalność w OSP Praszka rozpoczął w 1949 roku. W latach 1951 – 1953 odbywa zasadniczą służbę wojskową. W 1959 został Zastępcą Komendanta do spraw technicznych w OSP Praszka. W latach 1953 – 1977 pełnił funkcję Zastępcy Naczelnika OSP Praszka. W latach 1973 – 2006 został powołany na Komendanta Miejsko – Gminnego OSP Praszka. W 1996 r. zostaje mianowany dożywotnio Honorowym Naczelnikiem OSP Praszka. Przez okres trzech kadencji był członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Częstochowie, funkcję tą pełnił również w Zarządzie ZOSP w Opolu.

W 2009 r. Zarząd OSP w Praszce podał kandydaturę Komendanta Adama Bilskiego na Honorowego Obywatela miasta Praszka. W dniu 7 maja 2010 r. Rada Miejska w Praszce na uroczystej sesji przyznała Honorowe Obywatelstwo dla Adama Bilskiego.

W czasie swojej służby Adam Bilski został odznaczony licznymi medalami m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP RP, Medal Chomicza, Złoty medal za zasługi dla Pożarnictwa, Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego, Odznaka Strażak Wzorowy.


Na wystawie prezentujemy mundur galowy, medale, dyplomy, dokumenty i zdjęcia związane z działalnością Adama Bilskiego.
Zapraszamy do obejrzenia tej wystawy, a Panu Adamowi życzymy zdrowia i sił.

Skip to content