Nowa wystawa czasowa: ŚWIAT AJNÓW. OD BRONISŁAWA PIŁSUDSKIEGO DO SHIGERU KAYANO

ŚWIAT AJNÓW. OD BRONISŁAWA PIŁSUDSKIEGO DO SHIGERU KAYANO
Wystawa czasowa: 4.11.2020 – 25.02.2021

Wystawa prezentujące życie codzienne i kulturę Ajnów, stanowiąc doskonałą ilustrację procesu zmian zachodzących w ciągu ostatnich 150 lat. Ajnowie to lud należący do paleoazjatyckiej grupy językowej; przybyły do południowej części Sachalinu oraz na Wyspy Japońskie i Kurylskie ponad 6 tys. lat temu. Byli ludem łowiecko-zbierackim. Obecnie zamieszkują głównie Hokkaido.

Punktem wyjścia do rozważań jest przełom XIX i XX w., kiedy to Bronisław Piłsudski, starszy bart Józefa, prowadził wśród nich badania. Na ekspozycji znalazły się przedmioty związane z kulturą tradycyjną (narzędzia i pozyskiwanie surowców, stroje, przygotowywanie i podawanie posiłków), współczesne wyroby Ainu Design, a także obiekty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Miejskie w Żorach.