wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw 2017  › Wystawa "Asygnaty. Pieniądz z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej"

Już od 4 września w Muzeum w Praszce można oglądać wystawę "Asygnaty. Pieniądz z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej".

Asygnaty – papierowy pieniądz emitowany we Francji w latach 1789-1796, przyczyną ich emisji był kryzys finansów publicznych.

W grudniu 1789 roku francuskie Zgromadzenie Narodowe skonfiskowało dobra kościelne, które stały się dobrami narodowymi. Były one jednocześnie pokryciem pierwszej emisji asygnat. Początkowo były one oprocentowane, już jednak w 1790 roku zrezygnowano z tego. Do 1793 roku asygnaty były wymienialne na kruszce.

Prowadzone w tym okresie przez Francję wojny przyczyniły się do zwiększenia emisji asygnat, co doprowadziło do inflacji. Tę trudną sytuację komplikowały ich masowe fałszerstwa. Dodatkowo polityka gospodarcza Jakobinów przyczyniła się do chaosu gospodarczego we Francji.

W lutym 1796 nowe władze francuskie - Dyrektoriat zakończył emisję asygnat, wprowadzając na ich miejsce mandaty terytorialne, które dodatkowo wprowadziły zamęt oraz pogłębiły inflację. Ostatecznie w lutym 1797 wycofano je z obiegu, umarzając też i dawne długi.

Wystawa czynna do 29 października 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!


Copyright by Muzeum w Praszce 2015