wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw 2017  › Aparaty fotograficzne - nowa wystawa z cyklu Ciekawostki z Działu Techniki

Muzeum w Praszce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu "Ciekawostki z działu Techniki" pt. Aparaty fotograficzne.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały różne modele aparatów fotograficznych znajdujących się w zbiorach naszego muzeum. Wśród nich można zobaczyć m.in. aparat dalmierzowy Zorka  produkowany od 1947 roku w Krasnogorsku (ZSRR), aparat skrzynkowy Ami 66 produkowany w Polsce przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne czy radziecką lustrzankę dwuobiektywową Lubitel 166 produkowaną w latach 1980–1988.

Niewątpliwą ciekawostką kolekcji jest aparat miechowy C.P. GOERZ TENAX,  produkowany w latach 1912-1926 r. przez Optische Anstalt C. P. Goerz AG Friedenau w Berlinie. Aparat mieszkowy to specyficzny rodzaj aparatu fotograficznego, w którego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w postaci harmonijki, łączący obudowę obiektywu z korpusem aparatu. W opisywanym aparacie występuje miech dwuwarstwowy: warstwa wewnętrzna wykonana została z czarnego płótna, zaś warstwę zewnętrzną stanowi cienka skóra. Stosowanie mieszków w aparatach było niegdyś bardzo popularne, obecnie wykorzystywane jest głównie w aparatach wielkoformatowych oraz w aparatach średnioformatowych i w urządzeniach do zastosowań specjalnych. Głównymi zaletami użycia mieszka było:

  • umożliwienie zmiany kierunku płaszczyzny obiektywu względem płaszczyzny naświetlania, co jest niezbędne do korekty perspektywy
  • umożliwienie stosowania bardzo dużego zakresu ogniskowych, co jest przydatne w makrofotografii.

Wystawę można oglądać od 1 lutego do 30 czerwca 2017 r.  Serdecznie zapraszamy!


Copyright by Muzeum w Praszce 2015