wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw - 2020  › Instrumenty muzyczne

Muzeum w Praszce serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Instrumenty muzyczne z kolekcji Muzeum w Praszce”.

Początki tworzenia kolekcji sięgają końca lat 90. XX wieku, kiedy to w naszym muzeum zorganizowano dwie wystawy pt. „Instrumenty dęte XX wieku” (maj-czerwiec 1998) oraz „Instrumenty strunowe” (wrzesień-grudzień 1999) ze zbiorów pochodzącego z Żytniowa Mariana Sieradzkiego. Swoje życie zawodowe związał on z górnictwem, natomiast pasję życiową poświęcił instrumentom muzycznym oraz orkiestrom dętym. Z jego inicjatywy Muzeum w Praszce otrzymało fragment Jego dużej kolekcji, gromadzonej niemal przez całe życie.

Na wystawie prezentujemy m.in.: konrabas, banjo, mandolinę z firmy Joachima Tielke, cytry, trąbki – m.in. z firmy Franciszka Niewczyka z Lwowa, tubę, helikon, tenor, puzon flety itp.  Do naszych zbiorów trafiło pianino z firmy G.Lappenberga i harmonia nożna z firmy Michała Szkielskiego. Dodatkowo na wystawie prezentujemy fragment zbioru wydawnictw nutowych z I połowy XX wieku. Pochodzą one od wieloletniego organisty parafii pw. WNMP w Praszce Romualda Subocza.

Wystawę przygotowano w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Muzeum w Praszce. Można ją zwiedzać w okresie od 5 maja do 30 października 2020 roku.

Serdecznie zapraszamy.


Copyright by Muzeum w Praszce 2015