wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw - 2020  › Wystawa czasowa "Uchwycić piękno pejzażu"

Od 17 lutego zapraszamy na nową wystawę czasową w naszym muzeum. Tym razem prezentujemy malarstwo pejzażowe. Na wystawie znalazły się prace artystów związanych z częstochowskim ZPAP.

Wystawa "Uchwycić piękno pejzażu" to kameralna ekspozycja kilku pejzażowych kompozycji, które cechuje nostalgiczny, refleksyjny nastrój, wyrażający jednocześnie tęsknotę do dziewiczej natury oraz zachwyt nad jej urodą. Nie znajdziemy tutaj rozległych, panoramicznych widoków, a raczej wykadrowane fragmenty ukazujące malownicze motywy krajobrazowe. Emanujące łagodnością i spokojem pejzaże dają okazję do ucieczki od zgiełku rzeczywistości.

Wystawa czynna do 31 lipca 2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Poniżej prezentujemy sylwetki twórców, których prace znalazły się na wystawie:

Stanisław Łyszczarz (1930-1991), artysta, malarz, rzeźbiarz, profesor  WSP w Częstochowie. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Obrazy i ceramiki Stanisława Łyszczarz znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Tworzył rzeźby plenerowe dla parków i ogrodów, monumetalne mozaiki na budynkach użyteczności publicznej.  Artystyczną wizję sztuki Stanisława Łyszczarza ukształtowali postimpresjoniści polscy i francuscy, kapiści i koloryści polscy, konstruktywiści, orfiści, a także twórcy ludowi. Jedną z głównych inspiracji artysty była południowa Polska, a szczególnie ziemia tarnowska oraz Jura Krakowsko-Częstochowska. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany. Artysta zmarł na zawał serca 7 listopada 1991 roku. W 2009 odsłonięto w Częstochowie tablice pamiątkową w miejscu gdzie znajdowała się jego pracownia.

Stefan Chabrowski urodził się w 1937 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni profesorów Jana Świderskiego i Mieczysława Wejmana. Od 1963 roku bierze udział w wystawach, konkursach i plenerach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. W swoim dorobku ma ponad 50. wystaw indywidualnych w kraju, ponad 20. prezentacji indywidualnych za granicą oraz ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju. Odbył liczne podróże artystyczne m.in. do Włoch, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Jest laureatem wielu nagród. W swej twórczości podejmuje tradycyjne tematy malarskie: martwą naturę, portret i przede wszystkim pejzaż, który jest jego specjalnością i nieustającym źródłem fascynacji. Twórczość tego artysty kontynuuje najlepsze tradycje polskiego malarstwa pejzażowego. W przesyconych światłem krajobrazach pobrzmiewają echa twórczości polskich pejzażystów II połowy XIX wieku. Jednak ta tradycja stanowi jedynie inspirację do własnych poszukiwań. Wykorzystując doświadczenia realizmu tworzy własną wizję przyrody, opowiada o harmonii w naturze. Nie stylizuje i nie deformuje natury, ale wchodzi w krajobraz, chłonie, a potem uwiecznia jej ulotny charakter i wyjątkowe piękno na płótnie.  

Wojciech Barylski (ur. 1929-zm. 1 VII 1999 w Częstochowie) w czasie II wojny światowej trudnił się w konspiracji podrabianiem niemieckich pieczątek. Był podporucznikiem Armii Krajowej ps. "Grąb". Po wojnie studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i równolegle w latach 1948-1953 jako wolny słuchacz w Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się rzeźby u Xawerego Dunikowskiego i Jerzego Bandury, grafiki u Konrada Srzednickiego, malarstwa u Tadeusza Brzozowskiego i in. Wyspecjalizował się w ekslibrisie. Był jednym z najwybitniejszych i najpłodniejszych twórców polskich w tej dziedzinie, uczestnikiem kilkuset wystaw w kraju i za granicą, wielokrotnym laureatem nagród i wyróżnień. Drugą jego specjalnością było medalierstwo, wykonał m. in. cykl 15 medali dla uczczenia 600-lecia Obrazu Jasnogórskiego, podarowany Janowi Pawłowi II. Zajmował się też grafiką warsztatową i malarstwem. Prace artysty znajdują się w zbiorach watykańskich, jasnogórskich, w Bibliotece Uniwersytetu w Cambridge, w zbiorach Królewskiej Akademii Sztuki w Sztokholmie, w Muzeum w Bratysławie, w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Ossolineum i w Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeum w Bytomiu, w Muzeum Częstochowskim i wielu innych kolekcjach publicznych i prywatnych.

Stanisław Banek (ur. 7.11.1938) - ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom na Wydziale Rzeźby w 1965 w pracowni prof. Jerzego Bandury. Zajmuje się rzeżbą, projektowaniem przemysłowym,  malarstwem sztalugowym. Brał udział w wystawach w Częstochowie, Katowicach czy Bydgoszczy.


Copyright by Muzeum w Praszce 2015