wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

"Bukiety i bankiety" - martwa natura w malarstwie nieprofesjonalnym

Zapraszamy na nową wystawę czasową prezentującą przedstawienia martwej natury znajdujące się w kolekcji Muzeum w Praszce. Na ekspozycji znalazły się prace wykonane przez lokalnych artystów nieprofesjonalnych. Kompozycje kwiatów, owoców i przedmiotów, malowane z precyzją, w lekko zgeometryzowanym stylu, urzekają swoją prostotą i naturalnością.

Prace prezentowane na wystawie są jednocześnie okazją do zapoznania się z martwą naturą jako gatunkiem malarskim. Choć temat kwiatów, owoców, pięknych naczyń czy przedmiotów, pojawiał się już w sztuce starożytnej, to jednak występował on jako element drugoplanowy, stanowiąc część większej kompozycji. Jako temat niezależny, martwa natura po raz pierwszy pojawiła się w XVI w. we Włoszech, a usamodzielniła na przełomie XVI i XVII w. w Niderlandach. To właśnie holenderscy i flamandzcy mistrzowie stworzyli najpiękniejsze dzieła prezentujące martwą naturę.

Wielka różnorodność tematyczna pozwala na wyodrębnienie licznych typów martwych natur, spośród których można wymienić takie jak: kwiatowe (bukiety), owocowe, śniadaniowe (bankiety), zwierzęce, muzyczne, trompe l'oeil (malarstwo iluzjonistyczne) czy wanitatywne (vanitas).

Tytułowe dla naszej wystawy  "bukiety" i "bankiety" to jedne z najpopularniejszych motywów. Zapraszamy do zapoznania się z malarstwem "cichego, nieruchomego życia".

Wystawa  czynna do 31 grudnia 2020 r.

 


Copyright by Muzeum w Praszce 2015