wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw - 2019  › Świadek Niepodległej - Wincentego Jungowskiego podróż do Niepodległej Polski

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2019, Muzeum w Praszce przygotowało wystawę poświęconą postaci Wincentego Jungowskiego pt. "Świadek Niepodległej - Wincentego Jungowskiego podróż do Niepodległej Polski".

Wincenty Jungowski był niezwykle ważną postacią w przedwojennej historii Praszki. Do wybuchu II wojny światowej, niemal każde ważne wydarzenie czy uroczystość odbywała się przy jego dużym zaangażowaniu. W latach 1921-1922 pełnił funkcję p.o. burmistrza Praszki. Angażował się zarówno w działalność polityczną - aktywnie uczestniczył w pracach Komitetu Pomocy Powstańcom Śląskim, był sympatykiem Stronnictwa Narodowego, ale również w akcje charytatywne (był członkiem Rady Opiekuńczej, której zadaniem było m.in. wspomaganie rodzin biednych oraz wydawanie kartek żywnościowych poprzez Komitet  Żywnościowy), patriotyczne (należał do grupy organizatorów patriotycznych manifestacji w Praszce z okazji 125. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. Rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki) oraz religijne (założyciel Sodalicji Mariańskiej Dziewcząt, później przekształconej w  Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Młodzieży Żeńskiej, członek Komitetu Parafialnego, brał udział w organizowaniu zbiórek pieniężnych na rzecz rozbudowy kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Praszce). Jego pasją był teatr, aktywnie uczestniczył w realizacjach amatorskich spektakli teatralnych w Praszce, najpierw jako aktor, a następnie jako reżyser.

Po agresji Niemiec na Polskę, 22 września 1939 r. został aresztowany wraz z innymi działaczami polskimi z okresu plebiscytu i powstań śląskich, a następnie uwięziony w KL Buchenwald, gdzie przetrzymywany był przez cały okres wojny. W 1945 r. powrócił do Praszki. Zmarł 7 sierpnia 1961 r.

Wystawę poświęconą Wincentemu Jungowskiemu można oglądać od 7 września do 31 grudnia 2019. Podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa (7 września) wstęp na wystawę jest bezpłatny. Sredecznie zapraszamy!


Copyright by Muzeum w Praszce 2015