wyszukiwarka


Wystawy czasowe

Facebook

Znaczek Turystyczny

Opolska karta duzej rodziny

Opolska karta rodziny i seniora

Archiwum wystaw - 2019  › Wystawa "Ekslibrisy Zbigniewa Kalety oraz żetony Tomasza Olkowskiego"

Od 19 sierpnia zapraszamy na nową wystawę czasową, na której prezentowane są ekslibrisy projektowane przez Zbigniewa Kaletę w technice CRD (Computer Reproducer Design), a także żetony z kolekcji Tomasza Olkowskiego.

Czym jest i skąd wywodzi się ekslibris? Tłumacząc dosłownie z łaciny 'ex libris' oznacza  "z książek". Był on ozdobnym znakiem własnościowym danego egzemplarza książki. Klasyczny ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Jego geneza sięga początku II poł. XV w., momentu pojawienia się pierwszych drukowanych książek. Zadaniem ekslibrisu była ochrona przed zgubieniem, a jednocześnie wyrażenie dumy właściciela z faktu jej posiadania. Dlatego też ekslibris składa się zazwyczaj z imion i nazwisk właścicieli księgozbioru, nazwy instytucji lub dedykacji.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej, a ich tworzeniem zajmowało się wielu słynnych twórców. Był wykonywany w rozmaitych technikach graficznych, takich jak np.: staloryt, miedzioryt, akwaforta, sucha igła, akwatinta, miękki werniks, mezzotinta, plastykoryt, drzeworyt, linoryt, cynkografia,  litografia, cynkotypia kreskowa, offset, fotografia, światłodruk, serigrafia, czy CAD Computer-Aided Design, relief, wycinanka. Początek XX wieku przyniósł ponowny rozkwit i emancypację ekslibrisu, który stopniowo tracił swoją funkcję użytkową, by ostatecznie oddzielić się od książki i przeobrazić w dedykowaną miniaturę graficzną funkcjonującą jako obiekt kolekcjonerski i ekspozycyjny. W takiej też formie prezentowany jest na naszej wystawie.

Prezentowane na  wystawie żetony zaprojektował i wykonał dr inż. Tomasz Olkowski. Zbiór ten można podzielić na dwie grupy: do pierwszej można zaliczyć żetony upamiętniające wydarzenia oraz postacie. W tej grupie znajdują się także żetony rocznicowe emitowane dla upamiętnienia jubileuszy miast, instytucji itp. Druga grupa dotyczy tzw. żetonów monetopodobnych. Obejmuje ona żetony wykonane na wzór historycznych monet z terenów Polski.

Ekspozycję można oglądać do 31 października 2019 r. Serdecznie zapraszamy.


Copyright by Muzeum w Praszce 2015